
Gyakran gondolják azt, hogy a könyvelő a “NAV embere”, aki arra játszik, hogy a cég pórul járjon. Ezzel szemben a valóság sokkal pozitívabb: a könyvelő célja ugyanis az, hogy a céged makulátlanul működjön, és a lehető legsikeresebb legyen. De akkor miért ez a félreértés?
Fontos, hogy már a legelején leszögezzük: a könyvelő nem az adóhatóság cimborája, mégis sokan így gondolnak a szakemberre.
Ezzel szemben az igazán jó könyvelő, habár betartja a NAV szabályait, az ügyfele érdekeit nézi, és minden esetben úgy alakítja a kérdéses pontokat, hogy a céged jól járjon.
Ezt a különbséget sokan keverik, ezért úgy éreztük, muszáj rávilágítanunk a kérdéses pontokra, megmutatni, mit is jelent pontosan a könyvelés, mik a könyvelő feladatai, mi mindenben segíti a cégedet, és miben különbözik az adóhatóságtól.
Mit is jelent a könyvelés?
Ahhoz, hogy éles határvonalat húzhassunk a könyvelő és az adóhatóság feladatai közé, érdemes tisztáznunk, mit is értünk pontosan könyvelés alatt.
A könyvelés tömör definíciója: a múltban lezajlott gazdasági események rögzítése. Ez persze csak egy apró szelete azoknak a feladatoknak, melyet a könyvelő elvégez. A vállalkozás bizonylatait, számláit rendszerszerűen rögzíti, hiszen az ezekből elkészült bevallásokat a hatóságok felé is be kell nyújtani.
Itt ér össze sokak fejében az adóhatóság és a könyvelő szerepköre. Mert míg a jó könyvelő ismeri és ismerteti a NAV felé irányuló kötelezettségeket, nem az adóhatóságot segíti, hanem a cégedet.
Tehát nagyon fontos, hogy tudatosítsd magadban: a könyvelés és a jó szakember a céged munkáját és sikerességét segíti.
Ezen túl a könyvelő ismeri azt is, mikor mennyi fizetnivalója van a cégednek, milyen és mennyi adót igényelhetsz vissza, és mennyivel tartoznak más vállalatok a tiédnek.
A jó könyvelő nem megnehezíti, hanem megkönnyíti és támogatja a céged munkáját! Felhívja a figyelmet a lehetőségekre és változásokra, időt és pénzt spórol neked, hogy a növekedésre fókuszálhass az operatív teendők helyett.
Milyen előírások szerint dolgozik a könyvelő?
Természetesen, mint minden jó szakembernek, a könyvelőnek is be kell tartania, és tartatnia olyan alapszabályokat, melyeket a hatóságok elvárnak. Ezzel a céged is jól jár, hiszen biztonságban tudhatod azt.
Azt nagy eséllyel tudod már, hogy az egyéni vállalkozók a bevételeik nyilvántartásának vezetésére kötelezettek.
A cégek pedig kettős könyvelés alapján nyújtják be a bevallásaikat.Ez alatt minden olyan gazdálkodási szervet értünk, amelyre vonatkoznak a számviteli törvények. Például ilyenek a Kft.-k, a Bt.-k.
A két forma közötti fő különbség, hogy míg egyéni vállalkozóként csak akkor kell elszámolnod a kiadott számlák áfa és egyéb adótartalmaival, ha valóban kifizettek, kettős könyvelés esetén kiállított számla adótartalmával a teljesítés időpontjának megfelelően kell elszámolnod.
Miért fontos, hogy ismerd a céged ügyeit?
Sokan nem tartják fontosnak, hogy tisztában legyenek a cégük operatív ügyeivel, hiszen ezek sok esetben időrabló feladatok. A könyvelőd azonban bevezethet az alapvető tippekbe, feladatok amelyek sokkal átláthatóbbá tehetik céged ügyeit, és pénzügyi döntéseid.
Nem éri meg megspórolni az erre szánt időt.
Ha cégalapításon gondolkodsz, a könyvelő segíthet:
- megtalálni a legjobb cégformát,
- kiválasztani a legkedvezőbb adózási formát,
- tájékoztat az adminisztrációs kötelezettségeidről,
- minden kérdésedre választ adhat.
Ha pedig már meglévő vállalkozásodat szeretnéd biztonságban tudni, és átvizsgálni, a könyvelő szintén támaszt nyújthat egy komplex audit során:
- a céged könyvelésének teljes áttekintésében,
- céged állapotának és igényeinek felmérésében,
- ellenőrzi, hogy a főkönyvi kivonat és az analitikák stimmelnek-e,
- ugyanezt teszi az év végi bevallásokkal is,
- ellenőrzi a korábbi áfabevallásokat,
- abban is segít, hogy céged könyvvizsgálatra kötelezett volt-e (és ez megtörtént-e),
- megnézi a havi bérszámfejtési adatokat,
- leellenőrzi, hogy minden adókedvezményt igénybe vett-e a céged.
Mindebbe pedig téged is bevon, ami teljes képet adhat a cégedről, a céged helyzetéről, és arról, hogy merre tovább.
Ezzel javíthatók az esetleges tévedések, időt és pénzt spórolhatsz a cégednek.
Ha pedig esetlegesen a megfelelő adóstratégiát keresed, a könyvelő ebben is melletted áll:
- együtt eldönthetitek, lehetséges-e egy kedvezőbb adózási formára váltani (például KIVA-ra),
- a kiválasztott adózási formában milyen adózási és adóalap kedvezményt vehet igénybe a céged,
- megtudhatod, mik a kedvezmények igénybevételének feltételei,
- hogyan lehet költséghatékony a céged.
Láthatod tehát, hogy ha jobban megismered a pénzügyeid működését, csak nyerhetsz!
Mi a különbség a NAV és a könyvelő feladatai között?
Röviden lezárhatnánk annyival, hogy rengeteg különbség van a feladatok között, de ennél szeretnénk informatívabbak lenni a számodra.
A NAV-ot ugyanis nem szabad keverni a könyvelőddel. Mint fentebb leírtuk, a könyvelő célja a céged sikeressége.
Tegyünk tehát különbséget a könyvelő és az adóhatóság feladatai között!
A könyvelő feladatai
Mint fentebb írtuk, a könyvelő rengeteg feladatot lát el, és számos ügyben segíti a céged.
A könyvelő általános feladatai tehát:
- a számlák aktuális törvényi szabályozásoknak való megfelelésének ellenőrzése;
- a számlák és bizonylatok rögzítése;
- a kért kimutatások elkészítése;
- éves beszámolók (eredmény- és mérlegkimutatás, kiegészítő mellékletek) elkészítése;
- hatóságok felé történő adatszolgáltatás, azaz a bevallások leadása;
- bérszámfejtés elkészítése,
- a cégvezető tájékoztatása az aktuális változásokról, hibákról, pénzügyi anomáliákról és szabálytalanságokról.
A NAV feladatai
Ezzel szemben az adóhatóság állami szerv, mely nem a cégeknek és nem is feltétlenül ellenük dolgozik, hanem az államnak. Adóigazgatási jogkörében feladatai az alábbiak, melyek a NAV honlapján is megtalálhatók:
- eljáró szervei együttműködnek az illetékességi területükön lévő helyi, illetve helyi nemzetiségi önkormányzatokkal,
- a helyi, illetve helyi nemzetiségi önkormányzat költségvetését érintő, szükséges és rendelkezésre álló bevételi adatokról évente tájékoztatást ad az önkormányzat részére,
- ellátja az adók módjára behajtandó köztartozás végrehajtásával kapcsolatos, illetve az egyéb kötelező befizetésekkel kapcsolatos, az állami adó- és vámhatóság hatáskörébe utalt feladatokat,
- ellátja az állami garancia (kezesség) kiutalásával, visszakövetelésével, a garancia beváltásához kapcsolódó ellenőrzéssel kapcsolatos, az állami adó- és vámhatóság hatáskörébe utalt feladatokat,
- lefolytatja a szokásos piaci ár megállapítása iránti eljárást, vezeti az ezzel kapcsolatos nyilvántartást, végzi az eljárás díjának beszedését és visszatérítését, megküldi az adópolitikáért felelős miniszternek a szokásos piaci ár megállapítása iránti eljárások eredményeképpen kiadmányozott végleges határozatok másolatát, illetve a szokásos piaci ár megállapítása iránti eljárásért beszedett díjakról és az eljárás során szerzett tapasztalatokról évente beszámolót készít az adópolitikáért felelős miniszternek,
- ellátja a munkáltatók és kifizetők által foglalkoztatott biztosítottak adatainak nyilvántartásával, továbbá az adatoknak az egészségbiztosítás biztosítotti nyilvántartása és a munkaügyi hatóság részére történő átadásával kapcsolatos, jogszabályban az állami adó- és vámhatóság feladataként meghatározott feladatokat,
- jogszabályban meghatározottak szerint elvégzi az illetékek zárási összesítését és végzi az azzal kapcsolatos, az adópolitikáért felelős miniszter részére teljesítendő adatszolgáltatást,
- ellátja a csődeljárásban, a felszámolási eljárásban, a végelszámolásban, a kényszertörlési eljárásban, a vagyonrendezési és adósságrendezési eljárásban a NAV hatáskörébe tartozó követelések tekintetében a hitelezői feladatokat, és jogszabályban meghatározott esetben és módon egyéb hitelezők képviseletét; a végrehajtási eljárásban ellátja a végrehajtás foganatosítójaként a törvény által meghatározott feladatokat.
A különbség tehát szembetűnő, mégis rengetegen gondolják azt, hogy a könyvelő a NAV embere.
Jó könyvelés = sikeres cég?
A könyvelő célja minden esetben az, hogy a vállalkozónál minél több pénz maradjon, és minél inkább sikeressé váljon a cég. A tudatos, jó könyvelőt úgy is nevezhetnénk, mint afféle “villámhárító” a NAV és a cég között. Hívhatjuk tolmácsnak is, ha úgy tetszik, de a lényeg, hogy segítse a megértést és a munkádat.
A könyvelőnek célja, hogy értsd az alap összefüggéseket a könyvelésben, és tudatosan tekints arra: így pénzügyileg is sokkal sikeresebben vezetheted a céged.
Ha tehát biztosra mennél, és szeretnéd, hogy céged pénzügyei és adóügyei biztos kezekben legyenek, keress minket bizalommal, és segítünk elérni a céljaid!

Regisztrált Mérlegképes Könyvelő, Adóstratégiai és Üzleti Tudatosság Tanácsadó
2003 óta könyvelő és 2007 óta a K&K Tudatos Könyvelés KFT ügyvezetője
Küldetésem az Üzleti és magán életi Tudatosság népszerűsítése, célom hogy támogassam az ügyfeleinket abban, hogy egy profi és sikeres céget építsenek. Erősségem a stratégiai szemlélet és nagyon jól rá tudok érezni arra, hogy a partnereinknél milyen területeket szükséges fejleszteni ahhoz, hogy sikeresebbek legyenek.
Egész életemben a tudatosságra törekedtem az életem minden területén és cégemmel is ezt képviselem.