A könyvelői munkához alaposnak és tájékozottnak kell lenni és mindig nyitottan kell fordulni a pénzügyi tudás felé. Éppen ezért sok könyvelőben felmerül előbb utóbb, hogy mérlegképes könyvelő szeretne lenni, hiszen ezzel a képesítéssel új kapuk nyílnak meg az ambiciózus szakemberek előtt. De mi is pontosan a mérlegképes könyvelő feladata, és miért fontos egy vállalatnak tisztában lenni ezzel?
A könyvelő végzettséget tekintsük alapvégzettségnek: ahhoz, hogy valaki mérlegképes könyvelővé váljon további képesítés megszerzése szükséges. A mérlegképes végzettség ugyanis olyan lehetőségeket biztosít szakmán belül, amelyek felelősségteljesebb feladatok elvégzésére jogosítják fel a szakembert.
Összetett és analitikus tudásra van szükség ahhoz, hogy a könyvelőből mérlegképes könyvelő, majd pedig mély tudású szakember váljon.
Mik a könyvelő feladatai?
Ahhoz, hogy tisztábban lássuk a különbségeket és a feladatok leosztását, célszerű képben lenni azzal, mik a könyvelő feladatai.
A könyvelő munkavégzéséhez például elengedhetetlen “kellékek” az alábbiak, melyeket biztosítani kell számára:
- bevételi számlák;
- költség számlák;
- bevételi pénztárbizonylat;
- kiadási pénztárbizonylat;
- bankszámlakivonat;
- szerződések és egyéb bizonylattípusok.
Ezek tehát azok, amelyek kiindulópontként segíthetnek minket a könyvelő munkájának megértésében. A fent felsorolt információk alapján indul el maga a munka, amely több területet is lefed.
Ezek a feladatok az alábbiak:
- a könyvelő a törvény által előírt formában rögzíti a megkapott számlákat és bizonylatokat;
- a hatályos pénzügyi és számviteli törvényeknek való megfelelés szempontjából ellenőrzi a könyvelésre kapott számlákat;
- adatot szolgáltat a hatóságok felé;
- elkészíti a vállalkozás vezetője által kért kimutatásokat;
- elkészíti az éves beszámolót;
- tájékoztatja a vállalkozás vezetőjét, ha szükséges, a vállalkozást érintő, könyveléssel, adózással összefüggő törvényi változásokról;
- felhívja a figyelmet, ha a cég működésében szabálytalanságot, törvénytelenséget tapasztal;
- ha szükséges, elkészíti a bérszámfejtést.
Azonban fontos kiemelni, hogy a felsorolt feladatok közül bizonyos pontokat csak mérlegképes könyvelő végezhet: nem véletlen tehát, hogy a legtöbb könyvelő előbb utóbb rendelkezik majd ezzel a képesítéssel.
Miben más a mérlegképes könyvelő?
A mérlegképes könyvelő sokkal nagyobb teret kap a pénzügyi feladatokban, hiszen megvan a képesítése arra, hogy elvégezze ezeket a nagyobb felelősséggel járó pontokat. Alapvetően úgy kell tekinteni a mérlegképes könyvelőre, mint egy továbbképzett, magasabb tudással rendelkező szakemberre. A mérlegképes könyvelő a törvényben meghatározott könyvviteli szolgáltatások irányítását és vezetését végzi el, valamint számviteli beszámolókat készít.
Egy vállalkozás életében szükségessé válhat a számviteli politika és az információs rendszer kialakítása is: ebben szintén a mérlegképes szakember segít majd.
A mérlegképes könyvelő látja el a számlarendszerhez, a könyveléshez és a beszámoló készítéséhez szükséges szabályzatok elkészítésével és karbantartásával kapcsolatos feladatokat is.Biztosítja a valóságnak megfelelő belső és külső információk előállítását és szolgáltatását is.
A jogszerűség, a szabálykövetés szintén fontos eleme a mérlegképes könyvelő munkájának.
A fő különbség, hogy maga a feladatrendszer jóval összetettebb, nagyobb odafigyelést kíván, komolyabb együttműködést eredményez a vállalkozó és a szakember között. A bizalomra épít, és a cég ismeretére, hiszen a mérlegképes könyvelő akár a pénzügyi döntésekben is adhat tanácsot.
A szakember vezetése alatt készül el a főkönyvi és analitikus nyilvántartás, valamint a vállalkozás költés-elszámolási rendszere. Ezen túl elemzi a különböző erőforrásokat a gazdálkodásban. Egy szakmailag felkészült, naprakész mérlegképes könyvelő sok esetben még a belső ellenőrzési feladatokban is kiveszi a részét.
Összegezve tehát, a mérlegképes könyvelő fő feladatai az alábbiak:
- elvégzi a számviteli törvényben meghatározott könyvviteli szolgáltatás körébe tartozó feladatok irányítását, vezetését;
- elkészíti a számviteli beszámolót;
- ellátja a számviteli törvény hatálya alá tartozó gazdálkodónál lévő feladatokat;
- elkészíti a számviteli politika, a könyvviteli elszámolás, a beszámoló készítés rendszerét, ebbe beletartozik az információs rendszer kialakítása is;
- feladata még a számlarendhez, a könyvvezetéshez, valamint a beszámoló készítéshez szükséges szabályzatok elkészítésével, rendszeres karbantartásával kapcsolatos feladatok ellátása is;
- biztosítja a valóságnak megfelelő belső és külső információk előállítását;
- biztosítja továbbá a szolgáltatások, az elszámolások, az adatok jogszerűségének, szabályszerűségének, megbízhatóságának, bizonylatokkal való alátámasztottságát is;
- szükség esetén pénzügyi tanáccsal látja el a vállalkozó vezetőjét.
Milyen munkaköröket láthat el a mérlegképes könyvelő?
Fontos azt is látni, milyen munkaköröket tölthet be egy mérlegképes szakember. A felsorolásból látszik, hogy a lehetőségek tárháza végtelen.
A számviteli ügyintéző pozíción belül:
- számviteli ügyintéző,
- analitikus könyvelő,
- főkönyvi könyvelő,
- készlet- és anyagnyilvántartó.
Pénzügyi ügyintéző pozíción belül:
- pénzügyi ügyintéző,
- bérszámfejtő,
- pénztáros,
- számlaellenőr,
- adatrögzítő, kódoló,
- könyvelő, analitikus könyvelő,
- bérelszámoló,
- készlet- és anyagnyilvántartó,
- számviteli és pénzügyi tevékenységet folytató egység vezetője,
- kontroller, belső ellenőr,
- szervezetirányítási vezető.
Alapvetően a magasabb döntési pozíciók tekintetében mérlegképes könyvelőre van szükség.
Mit kell tudnia egy mérlegképes könyvelőnek?
A mérlegképes könyvelő tudása tehát igen szerteágazó. Vállalkozóként felmerülhet a kérdés, hogy akkor mégis mi az, amit tudnia kell a szakembernek. Ez a választásnál, esetleges könyvelőváltásnál is szempont lehet.
Fontos, hogy a szakember analitikusan gondolkodjon, átlássa az összefüggéseket. A rendszerszemlélet és a precizitás elengedhetetlen kelléke a jó mérlegképes könyvelőnek, hiszen feladatai közé tartoznak a rendszeralkotások, ellenőrzések.
A kitartás és türelem pedig legalább olyan fontosak, mint a pénzügyi és törvényi ismeretek naprakész elsajátítása.
Ezen túl a mérlegképes könyvelőnek olyan készségekre és képességekre van szüksége, amelyek az évek során tanulhatók, de összességében a tapasztalatra építenek.
Fontos, hogy mérlegképes könyvelőként a szakember:
- közreműködjön az összevont beszámoló elkészítésében;
- ellássa azokat a feladatokat, amelyek összefüggnek a pénzforgalommal;
- előkészítse a befektetési és finanszírozásai pénzügyi döntéseket, valamint részt kell vennie azok lebonyolításában is;
- megítéli a vállalkozás pénzügyi helyzetét, tanácsot ad;
- alkalmazza az adójogszabályokat, összeállítja az adóbevallást és az ehhez kapcsolódó adóellenőrzéssel összefüggő feladatokat;
- alkalmaznia kell a számviteli törvény előírásait, létre kell hoznia a vállalkozás számviteli politikáját és az egyéb előírt számviteli szabályzatokat, valamint a vállalkozás számlarendjét;
- vezeti a főkönyvi és analitikus nyilvántartásokat;
- összeállítja a vállalkozás beszámolóját, üzleti jelentését;
- ismernie kell a vállalkozást és az esetleges eltéréseket;
- ki kell alakítania a vállalkozás költség elszámolási rendszerét;
- ha alapításról, átalakulásról, felszámolásról vagy végelszámolással kapcsolatos számviteli feladatokról lenne szó, át kell látnia azokat;
- meg kell vizsgálnia a vállalkozás működését, fel kell tárnia az ok-okozati összefüggéseket;
- ismernie és elemeznie kell az erőforrásokkal való gazdálkodást;
- részt kell vennie a tulajdonosi és belső ellenőrzési feladatok ellátásban.
Tehát mérlegképes könyvelőként nem csak a pénzforgalommal, a befektetésekkel és finanszírozásokkal kell képben lenni, hanem át kell látnia a vállalkozás pénzügyi helyzetét is.
Tisztában kell lennie az adójogszabályokkal, a törvényi előírásokkal is. Érthető tehát, ha a vállalat vezetője a legjobb szakembert szeretné alkalmazni, és felmerül benne a kérdés: mikor is van szüksége mérlegképes könyvelőre?
Milyen vállalkozások esetén fontos, hogy mérlegképes legyen a könyvelőnk?
Nagyon sok múlik azon, mekkora a vállalat mérete, és milyen a szervezeti felépítése. A nagyvállalatok esetén alapvetően mérlegképes könyvelő lehet a jó választás, de kisebb vállalatoknál is érdemes elgondolkozni ezen a kérdésen.
Hiszen a legtöbb vállalat növekedni, fejlődni szeretne, ehhez pedig a mérlegképes könyvelő sokat lendíthet. A megfelelő terveket, pénzügyi elemzéseket és döntéseket egy jó szakember segítségével érdemes megoldani.
Nincs feltétlenül jó válasz arra, milyen vállalatnak van szüksége mérlegképes könyvelőre. A nagy és növekvő cégek esetén érdemes olyan könyvelőcégekhez fordulni, ahol nem csak mérlegképes könyvelők, hanem szakosodott könyvelők is ülnek, így a vállalat pénzügyi irányításának minden területen segítségünkre lehetnek.
A jó pénzügyi döntések meghozatalában a megbízható szakember aranyat ér, de vállalkozóként nem árt a részletekkel is tisztában lenni.