
Már most mondjuk: kezdő vállalkozóként ne lepődj meg, ha partnereid bizonyos része nem fog határidőre kifizetni. Ennek természetesen több oka is lehet, nem kell egyből a legrosszabbra gondolni. A jelenség nemcsak a magyar vállalkozói kultúra sajátja, más országokban is lehet tapasztalni ezt. Hogy tudd, milyen eszközökkel élhetsz ilyen esetekben, összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.
Képzeld csak el: kezdő vállalkozóként sorra kapod a megbízásokat, te éjt nappallá téve dolgozol, hogy az ügyfél a lehető legjobb munkát kapja tőled, majd mikor a fizetésre kerülne sor, azt látod, hogy nem érkezett meg határidőre az összeg.
Mindez persze kellemetlen helyzetet eredményez, hisz neked is lenne jobb dolgod (friss vállalkozóként ez nagyon valószínű), mint a saját pénzed után szaladgálni. Viszont, hogy megelőzd az ilyen helyzeteket, mutatunk pár praktikát, amivel kiszűrheted a megbízhatatlan ügyfeleket.
Megelőző lépések
Persze, elstartol a vállalkozásod, és többnyire minden megbízásra igent mondasz, hogy beinduljon a bizniszed. Igen ám, de előfordulhat, hogy az a megbízó, akinek te egyből igent mondtál, éppen az utolsókat rúgja, sőt, esetleg csődeljárás alatt van, és már az adószámát is törölték.

Ráadásul jó hír, hogy nemsokára az adóhatóság is kereshetővé teszi az általa összegyűjtött adatokat – még az egyéni vállalkozókról is.
Ez azt jelenti, hogy nemsokára az adószám alapján az is megismerhetővé válik, hogy van-e valakinek köztartozása. Ezek alapján pedig már biztosan meg tudod állapítani, hogy vajon olyannal készülsz üzletelni, aki stabil pénzügyileg, és működőképes, vagy sem.
Ezeket érdemes megnézned:
- Nem szerepel-e a cég a NAV-nak tartozó cégek feketelistáján: https://www.nav.gov.hu/nav/adatbazisok/adoslista
- Nézd meg a cégkivonatát ingyen itt: www.e-cegjegyzek.hu
- A pénzügyi adatait, mérlegeit itt: http://e-beszamolo.im.gov.hu/oldal/beszamolo_kereses
Ha ezekből sem tiszta számodra, hogy mi a helyzet a megbízóddal, akkor vannak olyan fizetős szolgáltatások, amelyek pénzügyi elemzést és minősítést is készítenek a cégekről, sőt, akár tudsz keresni olyan ágazati elemzéseket is, amelyekből megtudhatod, hogy kockázatos-e egy adott iparágban működő céggel dolgozni.
Írj megfelelő szerződést!

Fontos tehát, hogy bármiben is állapodsz meg – hiába esetleg családtag, jó barát vagy régi ismerős a megbízód –, foglald írásba. Az alábbiakat mindenképp tartalmazza a szerződés:
- a felek személyes adatai – a későbbi követelésbehajtás szempontjából elengedhetetlen, hogy tudjuk a szerződő felek adatait, ellenkező esetben sem a végrehajtó, sem a bíróság nem fogja az adóst megtalálni;
- a szerződés tárgya – ki és mire vállal kötelezettséget;
- a teljesítés ideje – kinek mikorra kell teljesíteni azt, amire kötelezettséget vállalt;
- történik-e pénzátadás a szerződéskötéskor (előleg, foglaló stb.), és ezt hogyan kaphatjuk vissza, ha a másik fél nem teljesít;
- mi történik akkor, ha a másik fél egyáltalán nem teljesíti a kötelezettségét, vagy nem úgy, ahogy a szerződésben vállalta – hogyan lehet a szerződést felmondani, vagy attól elállni, és ez esetben hogyan kell a feleknek elszámolni
Mivel a bíróságon nekünk kell bizonyítani igazunkat a követelésre vonatkozóan, ha ezeket tartalmazza a szerződés, akkor magabiztosak lehetünk az üggyel kapcsolatban.
Ezek mellett nyomást helyezhetsz még a megbízódra azzal, hogy a késedelmi kamatot is a szerződésbe foglalod, ám ami talán még nagyobb elrettentő erővel bír, az a jelzálogjog, ami – ha nagyobb összegről van szó – a követelés erejéig a szerződésben foglaltak szerint a megrendelő tulajdonában lévő ingóságra vonatkozik.
Ismerje meg tanácsadásainkat!
Mielőtt jogi útra terelnéd az ügyet
Nem tudjuk, hogy te hogyan vagy vele, de bíróságra járni, pereskedni, megfelelő ügyvédet keríteni nem a legkellemesebb dolog.
Persze, ha nem jön az SMS a banktól, hogy megérkezett a jogos jussod a megbízódtól, akkor mindezeket más szemüvegen keresztül nézi az ember, de fontos tudnod, hogy jogi útra terelés előtt van még pár lehetőséged, hogy megkaphasd a pénzed.
Például sokszor elég egy telefon vagy e-mail ahhoz, hogy a fizetés meginduljon, így azt tanácsoljuk, hogy egy kis csúszás miatt nem érdemes a jó üzleti kapcsolatot kockáztatnod. De van olyan, hogy ennél határozottabban kell lépned.
Szolgáltatás leállítása
Vannak olyan helyzetek, amikor a szolgáltatásból fakadóan lehetőséged van kezdő vállalkozóként is odabökni a nem fizető ügyfelednek.
Képzeld el, hogy mondjuk elkészítettél egy ütős, használatra kész weboldalt, át is adtad a hozzáférést az ügyfélnek, viszont az ígérgetéseken kívül sok minden nem történt. Ilyenkor ráijesztésképpen kapcsold le az oldalt.
Ahogy mondtuk, szolgáltatástól függően működhet akár egy ilyen húzás is. Már csak azért is, mert a bíróság már (a számlán megjelölt határidőhöz képest) 15 napos késedelem esetén kimondhatja a partner fizetésképtelenségét, hivatalosan is utat nyitva a bírósági behajtásnak.
Követeléskezelő alkalmazása
Ha a fenti opció nem vált be, akkor – mielőtt jogi útra terelnéd az ügyet –, követeléskezelő segítségét is kérheted. Ezek a cégek megveszik tőled a követelést, és munkadíj fejében vállalják annak a rizikóját is, hogy nem sikerül behajtani az összeget.
Fontos, hogy ez semmiképpen sem behajtást jelent, ugyanis az csak bírósági végzés alapján történik.
A követeléskezelő inkább csak leveszi a terhet rólad, és ő intézi a szükséges további lépéseket. Ami biztos, hogy a követeléskezelő cég is azonnal kérni fogja a megállapodással kapcsolatos összes dokumentumot, ezért ismét hangsúlyozzuk: akkor lehetsz biztos a dolgodban, ha részletes, átlátható dokumentációval körbebástyázod a követelésedet.
Ha nincs más választásod: jöhet a jogi út!
Még ez sem jelenti azt, hogy egyből az évszázad perére kellene készülnöd. Első lépésként ilyenkor egy ügyvédi felszólító levél kiküldése is elég. Érdekes, de ha az emberek hivatalos megkeresést kapnak, azonnal komolyabban veszik az ügyet. Nincs ez másként ebben az esetben sem.
A levélben a felkért ügyvéd összefoglalja az előzményeket, ki mit vállalt stb. Valamint felsorolja azokat a jogi következményeket, melyekre az adós a jövőben számíthat, ha nem fizet. Általában ennek hatására már történik érdemi visszajelzés. Ha mégsem, jöhet a következő lépés.

Ha pedig az adós meg sem próbál együttműködni, akkor a következő lépés a fizetéses meghagyás elindítása.
Ilyenkor az ügyvéd a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) rendszerén keresztül elektronikus felületén tudja benyújtani a fizetési meghagyás iránti kérelmet. Ez kicsit melós lesz, mivel így minden egyes, az ügyet érintő dokumentumot szkennelned kell. A kérelem benyújtásának azonban ára van, mégpedig a tőkekövetelés 3%-a. Részletes infókat a MOKK oldalán találhatsz.
Ha ehhez még hozzászámoljuk az ügyvédi munkadíjat, plusz a rengeteg időt, amit az ügy megoldásával töltenél el, akkor néha úgy tűnik, hogy felesleges az jogi út.
Kezdő vállalkozóként érdemes mérlegelned: az egyik serpenyőbe teszed, hogy mennyi időbe, pénzbe került és kerül megszerezni a követelést, a másikba pedig a követelés összegét. Ha nincs nagy különbség, érdemes maradnod a követeléskezelőnél, vagy az úgynevezett faktoringcégeknél.
Lényege, hogy faktoringcég úgy ad neked kölcsönt, hogy nem a te vállalkozásod hitelképességét vizsgálja, hanem azt, hogy az adósod mennyire fizetőképes. Akkor érdemes ezt a módszert alkalmazni, ha a megbízód igencsak hitelképes cég (nálad hitelképesebb), vagyis jobb a minősítése.
Láthatod, hogy bizony fárasztó feladat tudd lenni egy behajtásos procedúra. Friss vállalkozóként pedig az ember nem ilyenekkel akarja tölteni az idejét, hanem inkább tanulással, fejlődéssel és az eladások növelésével.
Ezért végszóként különösen fontos kiemelnünk, hogy bármennyire is jól jönne egy új ügyfél, mindenképp ellenőrizd, hogy megbízható, likvid céggel van-e dolgod. A vállalkozásdhoz pedig sok sikert kívánunk!