Miért lehet jó a teljesítménybér, ha a munkáltató és a munkavállaló is meg tud ebben állapodni? Milyen szabályok vonatkoznak rá? Mikor érdemes ezt a bérezési módszert választani? Ha téged is foglalkoztatnak ezek a kérdések, az alábbi cikkünk segíteni fog!
A teljesítménybértől sok munkáltató megijed, pedig a rendszert kicsit jobban megismerve könnyen származhat kölcsönös előny a bevezetéséből.
Ahhoz, hogy lásd, megéri-e neked is elgondolkodni a teljesítményalapú bérezésen és a jutalékon, meg kell ismerned, mit is jelent mindez, hogyan és mikor alkalmazhatod, illetve mik a bevezetésének feltételei.
Segítünk egy kis pénzügyi gyorstalpalóval abban is, hogyan érdemes kiszámolnod és mire kell figyelned bérszámfejtésnél.
Végül pedig a legfontosabb előnyökre is rávilágítunk, és azt is elmagyarázzuk, miért nem ugyanaz a teljesítménybér és a teljesítményértékelés.
Mi az a teljesítménybérezés?
A teljesítménybér egy speciális és nem annyira használt bérforma. A munkavállalónak járó munkabér akkor jár, ha a megadott követelmény a teljesítményben végbement.
A teljesítménybérezés esetén előre meg kell határozni a teljesítménykövetelményt, a teljesítménybér tényezőit, így a munkadíj összegét is. A legelterjedtebb munkabér az időbér, ami óra- vagy havidíj formájában gyakori.
Azonban egyes esetekben érdemes átgondolnod a teljesítményalapú bérezést: ehhez elsőként mérd fel, hogy céged rendszere alkalmas-e erre a bérezési módszerre.
Nagyon fontos, hogy a részletekről szerződésben kell megállapodnod a munkavállalóval, neki pedig ismernie kell a kizárólag számára előre meghatározott részletet.
Fontos megjegyeznünk, hogy a bérnek kötelező megjelennie a szerződésben, de a teljesítménykövetelménynek már nem.
Megintcsak fontos, hogy már előre egyeztessétek le a teljesítménykövetelményt: ez azonban csak olyan tényező lehet, amelyet a munkavállaló rendes munkaidőben képes teljesíteni.
Ha emellett a bérezés mellett döntesz, akár a pénzügyi terv részeként is előkészítheted azt, így sokkal átláthatóbbá válnak majd a bérköltségek.
Mik a törvényi előírások?
Munkaadóként lehetőséged van arra, hogy akár a teljes jövedelmet a teljesítmény alapján tedd függővé. Azonban vannak bizonyos törvényi előírások:
- a teljesítménybér alkalmazásáról a munkaszerződésben előre meg kell állapodnotok,
- a normának teljesíthetőnek, akár túlteljesíthetőnek kell lennie a rendes munkaidő alatt,
- a 100% teljesítményhez tartozó jövedelemnek el kell érnie a mindenkori minimálbért,
- úgy kell meghatároznod a kiadott munkát, hogy az mérhető, számba vehető, megismételhető legyen,
- olyan állandó, folyamatosan rendelkezésre álló munkakörülményeket kell teremtened, amelyeket a norma kialakításakor figyelembe veszel (pl.: anyagellátás, szerszámok állapota, gépek üzemképessége, rendelkezésre állási ideje, tisztaság stb. ezek meghatározott részéért felelhet a munkavállaló is, de természetesen ezt is meg kell határoznotok).
Mikor alkalmazhatod a teljesítménybért?
Mint említettük, a teljesítménybér alkalmazásához szerződésben meg kell állapodnod a munkavállalóval.
Ehhez az alapbért időbér formájában kell megállapodni: tehát ha a munkáltató és a munkavállaló kifejezetten teljesítménybérben állapodik meg, akkor a szerződésben foglalt alapbér időbér lesz.
Ugyanez érvényes rád akkor is, ha az idő- és teljesítménybér összekapcsolásával határozod meg az alapbért, és az időbér nem éri el az alapbér összegét.
Habár a teljesítménybér alkalmazása bonyolultabb, hiszen sok előkészületet, alaposságot és folyamatos figyelmet igényel, sok előnye is származhat cégednek belőle.
Bevezetésekor érdemes tartani egy tesztidőszakot, amikor még az eddigi bérezés alapján fizeted ki a munkavállalókat, de követed a teljesítményüket, amelyet a dolgozók is megismernek.
Tedd egyértelművé számukra, hogy mit jelent nekik a mostani bér és mit jelentene a teljesítménybérezés.
Nem árt, ha a rendszert is felkészíted a változásra: akár egy szoftver, akár táblázatok segítségével is, de tartsd szem előtt az adatokat, készíts nyilvántartást. A lényeg, hogy legyen áttekinthető és könnyen elemezhető.
Sokan úgy gondolják, a teljesítménybérezés csak fizikai munka során lehetséges, de ez valójában nem igaz. Ha megismered és átláthatóan kialakítod a rendszert, bármilyen munkakörben alkalmazható lesz ez a fajta bérrendszer.
A megfelelő beleegyezés mellett bármilyen cég alkalmazhatja ezt a bérezést.
Mik a teljesítménybér feltételei?
Mivel egy nem általános bérezésről van szó, természetesen fontos, hogy megfelelj a feltételeknek, akárcsak a munkavállalód.
A teljesítménybérezés megegyezése során a szezonalitást is beveheted a szerződésbe: ha vannak időszakok, amikor tudod, hogy jobban termel a céged, magasabb bérezést is vállalhatsz. Ugyanez igaz a holtidőszakokra is.
A legfontosabb feltételek:
-
- Megállapodás: fontos, hogy a munkavállalóval közösen alakítsátok ki a rendszert, hiszen nem csak a teljesítménynövelés, hanem az elégedettség és motiváció növelése is fontos.
- A követelmények írásbeli lefektetése: mindig legyen szerződésben is lefektetve, amiben megállapodtatok!
- Rendszeres felülvizsgálat: fontos, hogy legyen egy stratégia (ez akár az üzleti terv része is lehet), és ne egy meglévő rendszert adaptálj. Ha a munkáltató az új bérezést folyamatosan monitorozza, mielőtt bevezetné, nem érheti akkora meglepetés. Emellett kalkulálj a veszteségidőkkel is, és ne legyen mindig 100% az elvárás.
- A munkavégzés folytonossága: biztosítanod kell a folyamatos lehetőséget a munkavégzésre. Ebbe beletartozhat az anyagellátás, eszközök, gépek állapota, munkakörülmények, mint akár a világítás vagy az víz.
- Összehangolás a gyártási tervekkel: fontos, hogy ne várj el felesleges többletteljesítményt, de a megrendeléseket mindig határidőre és pontosan biztosítani tudd a megrendelők felé.
- Elszámolás: készülj fel arra is, ha a munkavállaló önhibáján kívül nem tud dolgozni. Ebben az esetben órabért kell fizetni.
- Távolléti díj: mivel mindenkit megillet a szabadság, a távolléti díjjal is kalkulálj! Ebben az esetben a besorolási órabér lesz a mérvadó, de nem minden bérszámfejtő szoftver birkózik meg ezzel, ezért érdemes lehet egy külön táblázatban vezetni ezeket az infókat.
Műszakpótlékok: ismerd meg, hogy milyen pótlékokat milyen kritériumok alapján kell kiszámítanod. Ezt a legtöbb esetben a könyvelő vagy a bérszámfejtő munkatárs ismeri, de nem árt, ha te is képben vagy.
Mi az a garantált bér?
A garantált bér fogalma és kiszámítása nélkül nem alkalmazható ez a típusú bérezés, ez talán a legfontosabb információ.
A garantált bérnek legalább az alapbér felét el kell érnie: az alapbér felét elérő garantált bérnek pedig el kell érnie a minimálbért. Ez a kötelező legkisebb összeg akkor illeti meg a munkavállalót, ha a teljesítménye nem éri el az ilyen mértékű bérhez tartozó teljesítményt.
Teljes munkaidős dolgozó esetén a teljesítménybér tényezőjét az általad tett követelmény 100%-os teljesítése esetén a minimálbérben kell meghatározni.
Mi az a teljesítménykövetelmény?
A munkabér az előre meghatározott teljesítménykövetelmény alapján illeti meg a munkavállalót, ez ennek a bérezési módnak az alapkövetelménye. De mit is jelent ez?
Ezt úgy kell elképzelned, hogy például egy adott termék értékesítéséért 3.000 Ft-ot határozol meg teljesítménybér-tényező gyanánt. A teljesítménykövetelmény 100 termék értékesítése. Ha a teljesítmény 100%-os, akkor a munkavállaló 300.000 Ft-os munkabért kaphat.
Ezt te, mint munkaadó határozod meg, de mértékéről közösen meg kell állapodnotok a munkavállalóval, és módosítása is megállapodáshoz kötött.
Meghatározásához alapos és objektív számolás szükséges. Fontos, hogy azt is megvizsgáld, a rendes munkaidőben teljesíthető-e ez a követelmény: beleértve ebbe a technológiát, a munkakörülményeket és a munkaszervezést is.
Prémium: hogyan számold ki?
A teljesítménybér sajátos formái a különböző teljesítményösztönző bérelemek. A leggyakoribb példa erre a prémium, amely általában nem része az alapbérnek, hanem azon felül adható.
Az alapbérbe tartozó teljesítménybérrel szemben alkalmazását és feltételeit te döntöd el: azonban amit már kitűztél, azt nem vonhatod vissza.
Kiszámításában az alábbi excel képletek segíthetnek.
Mire figyelj a bérszámfejtésnél?
Fontos, hogy már az elején lásd, alkalmas-e a bérszámfejtő rendszered az ilyen típusú bérezésre. Egy jó könyvelő mindenben segít, de lássunk néhány alapelemet.
Míg idő- és havibérnél elég csak megadni a jelenléti adatokat: ezt követően a bérszámfejtő szoftver kiszámítja a bruttó bért, levonja a járulékokat és adókat, és már ott is van a fizetendő összeg.
Teljesítménybérnél az adatokat először elő kell állítani. Működhet úgy, hogy a munkavállalók vezetik egy munkalapon a teljesítményüket, de vonalkódos rögzítőrendszer is követheti a munkát. A munka összetevői az alábbiak:
- művelet kódja
- teljesített mennyiség.
Darabbér vagy személyi teljesítmény alapján is bérszámfejthetünk.
A lényeg, hogy már az elején meghatározd, mi alapján szeretnéd a bérszámfejtést, ezt tudasd a munkavállalóval és természetesen a bérszámfejtést végző munkatárssal is.
Mik a teljesítménybér legfőbb előnyei?
Elsőre talán macerásnak tűnhet, de a teljesítménybér rengeteg előnnyel is jár.
A feltételek adottak
A teljesítménybérezés egy rég bevett bérezési típus, csak aránylag kevesen használják. Megismerésével könnyen lehet, hogy mindkét fél sokkal jobban jár, hiszen a vállalt termékek vagy szolgáltatások nagyobb eséllyel elkészülnek, a munkavállaló pedig motivált a megbeszélt mennyiségek elvégzésére.
Extra motiváció a minőségi munkára
A cég jó teljesítménye függ a dolgozótól és fordítva, ez pedig a bérezésen is látszik. A munkavállalók nagy része biztosan örül az extra lehetőségnek, hiszen a család fenntartása az elsődleges szempont.
A magasabb kereset elérése biztosan motiváló tényező lesz, emellett megbecsülést és önbizalmat adhat a kemény, befektetett munka, amely a számláján is meglátszik.
A cég és a munkavállaló is jól jár
Egyértelmű, hogy nem csak az extra jövedelem motiváló, hanem munkáltatói szemszögből a sikeresen teljesített megrendelések, a folyamatos növekedés is.
Így az üzleti előrelépés is garantálható, és a nyereségszámítás során meglepőek lesznek az eredmények.
Egy olyan munkáltató esetén, ahol a teljesítmény kerül díjazásra, az extra szorgalmas és megbízható munkaerő hamar kitűnik a tömegből, ő pedig akár prémiumot is kaphat: így a munkavállalók szempontjából is fontos lesz a minőségi munkavégzés.
Bármilyen munkakörben kialakítható
Stratégiai tervezés, információgyűjtés, rendszerkialakítás és elköteleződés szükséges a teljesítménybérezés bevezetéséhez: ez teljesen független az adott cég profiljától.
Ha a szervezeti kultúra és a céges folyamatok képesek befogadni ezt a bérrendszert, bármilyen vállalkozásnál bevezethető.
A teljesítménybér nem ugyanaz, mint a teljesítményértékelés
Mindenképp ki kell emelnünk, hogy a teljesítménybérezés nem ugyanaz, mint a szóbeli visszajelzés, vagy a megerősítés. Ez alól nem bújhatsz ki akkor sem, ha ezt a bérezést választod. Ugyanez igaz persze a negatív visszacsatolásra is, hiszen a visszajelzés mindenki számára fontos.
A teljesítményértékelést minden cég számára csak javasolni tudjuk: a feladatokra és a munkavégzésre irányuló véleménynyilvánítás a rendszer része kell, hogy legyen.
Segít a szaktanácsadó
A teljesítménybérezés kialakítása nem egyszerű feladat, de sok esetben érdemes belevágni.
Természetesen mindezt egy jó szaktanácsadó segítségével sokkal átláthatóbban és egyszerűbben kialakíthatod. Amennyiben segítségre van szükséged, irodánk készséggel áll rendelkezésedre!